Müsabaka Kuralları ve Sık Yapılan Hatalar

Bilginizi paylaşın, merak ettiklerinizi sorun..

Müsabaka Kuralları ve Sık Yapılan Hatalar

Mesajgönderen ilkererinc » 12 Şub 2019 03:43

Düzenlenen FT müsabakalarında bazı kural ihlallerinin yapıldığını ve zamanla hatalı davranışların adeta kural gibi algılanmaya başladığını gözlüyorum. Yeni katılacak atıcılara rehber ve tekrarlanan hataların önüne geçmek adına sıfırlama gününden müsabaka esnasına kadar atıcıların nasıl davranması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konuları ile sık karşılaştığımız kural ihlallerini bir konu başlığı altında derlemenin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Eksik bıraktığım hususların diğer arkadaşlarım tarafından tamamlanması varsa sorularınızın cevaplanması ile bu konunun faydalı bir rehber haline dönüşeceğini umuyorum.

SIFIRLAMA ALANI:

Organizasyonu düzenleyen ekip tarafından müsabaka alanında bir sıfırlama alanı düzenlenir. Sıfırlama alanında değişik mesafelere yerleştirilmiş hedef kağıtları ile plinking hedefler bulunur. Sıfırlama alanı müsabakadan bir gün önce tüm gün boyunca ve müsabaka günleri başlangıç brifingine kadar yarışmacıların kullanımına açıktır.

Havalı tüfeklerimiz uzun mesafeler boyunca taşınırken, havaalanlarında uçaklara yüklenirken sarsılmakta ve hırpalanmaktadır. Keza sıcaklık ve rakım gibi değişen çevre koşulları altında namlu çıkış hızları ve balistik değerlerinin değişmesi mümkündür. Sıfırlama alanı tüfeklerimizin sıfırlama, namlu çıkış hızı ve balistik değerlerindeki değişikliklerin yarışma öncesinde tespit edilip müsabaka öncesi son ayarlamaların yapılacağı alanlardır.

Özellikle tecrübesiz yarışmacılar için sıfırlama günü, tanışma, bilgi ve tecrübe paylaşımı için uygun bir zemindir. Tecrübeli atıcılarımızın kendilerine yardımcı olmaktan menuniyet duyacaklarından emin olabilirler.

Müsabakalarda güç sınırı, 12 ftp (16 Joule) dür. 8.44 grn pellet ile 800 fps namlu çıkış hızı üst limittir. Müsabaka esnasında yapılacak krono ölçümünde bu değeri aşan yarışmacı diskalifiye edilir. Bu sebeple sıfırlama alanında kontrol etmeniz gereken ilk değer tüfeğinizin namlu çıkış hızı olmalıdır. Daha sonra sıfırınız ve değişik mesafelere yapacağınız atışlar ile balistik değerleriniz kontrol edilmelidir.

Sıfırlama alanında emniyet tedbirleri asla ihmal edilmemelidir.

Organizasyon tarafından masadan sıfırlama yapılması için ayrı bir alan ayrılmamış ise diğer atıcıların alanı verimli kullanmalarına mani olmamak için sıfırlama alanına masa taşınmamalıdır. Hassas sıfırlama yapılması gerekiyorsa, yatarak destekli atış yapılmalıdır.

Sıfırlama alanındaki hedeflerin yerleri ve mesafeleri yarışmacılar tarafından kendi ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilemez.

MÜSBAKA ESNASINDA:

Başlangıç brifinginde atıcıların hangi kulvardan başlayacakları bildirilir. Atıcılar, kronometre ve puan kartlarını alarak başlangıç kulvarlarına geçerler.

Aynı kulvardaki atıcılar, birbirlerinin hakemleridir. Kurallara uymak kadar, kulvardaki diğer atıcıların da kurallara uygun davranmalarını sağlamaktan sorumludurlar. Bu ödevlerini yerine getirirken yalnız kendilerinin değil, diğer kulvarlarda yarışan tüm atıcıların haklarını koruduklarının bilincinde olmalıdırlar. Aynı kulvarda yarıştığı atıcıya müsamaha gösterdiklerinde diğer atıcılara haksızlık etmiş olacaklarını unutmamalı, kuralların tavizsiz uygulanmasını sağlamalıdırlar.

Kulvardaki atıcıların, atışlarını dönüşümlü olarak yapmaları esastır. Ancak aralarında anlaşmaları durumunda atış sıralarını kendi aralarında diledikleri gibi belirleyebilirler.

Sırası gelen atıcı minderini kulvara yerleştirip oturduktan sonra süreyi başlatır. Kronometreyi çalıştırmadan önce tüfeğini hedefe doğrultamaz, herhangi bir ayarlama yapamaz. Kulvardaki diğer atıcıların oturur oturmaz kronometreyi başlatıp başlatmadığını kontrol eder ve unutması durumunda derhal hatırlatarak, süreyi başlatmasını sağlar. Atıcı, üç dakika içinde aynı kulvardaki iki hedefe atışını tamamlar. Süre dolduğu andan itibaren yapılan atış, vuruş ile sonuçlansa bile ıska olarak kaydedilir.

Atıcılar kulvara vardığında atış sırası kendisinde olan atıcı vakit kaybetmeksizin yerini alarak kronometreyi başlatmalıdır. Bu hususta belirlenmiş kesin bir süre olmamakla beraber, rüzgarın yavaşlamasını beklemek gibi hususi bir maksat olmaksızın atıcının yerini alması için makul sürenin ne olduğu hepimizce malumdur.

Kulvara gelen atıcı hedeflerin kaldırılmış olduğunu kontrol eder. Atışlarını tamamladıktan sonra vurulan hedefleri kaldırarak kulvardan ayrılır.

Atış sırası kendine gelmeyen atıcı, kulvara oturup kronometreyi başlatmadan önce ya da diğer atıcının atışlarını yaptığı esnada tüfeğini hedef ya da parkurlara doğrultamaz, ölçüm yapamaz.

Müsabaka esnasında atıcı regülatörünün doğru çalışmasını temin etmek üzere kulvar arkadaşının iznini alarak, tüfeğini hedefe doğrultmaksızın üç beş metre ileriye doğru boş atış yapabilir. Keza tüfeğine pellet yüklediğinden emin olamadığı ya da yüklediği pelletin eteğinin ezik olduğunu fark etmesi durumunda izin alarak, nişan almaksızın boş atış yapabilir. Bunun dışında tüfek patladığında hedef düşmediyse ıska yazılır. Atıcı, pellet yüklemeyi unuttuğu, pelletin namludan düştüğü ya da başkaca bir gerekçe göstererek atışını tekrar edemez.

Atıcı hiçbir şekilde sıfırlamasını kontrol etmek için hedefe, hedef kartonuna, parkurdaki ağaç ya da hedef olarak kullanılabilecek herhangi bir cisme izin alarak dahi olsa nişan alarak atış yapamaz. Sıfırlamasının bozulduğunu düşünen ya da kontrol etme ihtiyacı duyan atıcının, ıska yazılmasını göze alarak metal hedefin pellet izi olmayan herhangi bir yerine nişan alarak tek bir atış yapmasından başka seçeneği yoktur. Iska yazılmasını göze alarak dahi olsa metal hedef dışında hedef numara kartonu ya da ağaç gibi parkurdaki herhangi bir cisme nişan alarak atış yapamaz.

Prensip olarak organizasyonu düzenleyenlerin kapı ile hedef arasında ot, dal veya başkaca bir engel olmamasını temin etmeleri gerekir. Ancak zaman zaman gözden kaçan engellerle karşılaşılmaktadır. Bu durumda müsabakanın başında ve söz konusu hedefe henüz hiçbir atış yapılmamış ise atıcı saha hakeminden engelin kaldırılmasını isteyebilir. Kendisinden önce hedefe bir tek atış dahi yapılmış ise diğer atıcılar da engele rağmen atışlarını yapmak zorundadır.

Kill zone’un kenarına çarparak parçalanan pelletin kaşık üzerinde bariz bir iz bıraktığı halde gücü olmadığı için hedefin düşmemesi sık karşılaşılan ve hedefin arızalı olduğunu düşündüren bir durumdur. Hedefin yerinden çıkmış ya da kırılmış olduğu açıkça görülmedikçe, kaşıkta vuruş izi olmasına rağmen hedefin düşmemiş olması iddiası ile hedefe müdahale edilmez. Hedef düşmüşse vuruş, düşmemişse ıskadır.

Atış esnasında tüfeğin namlusu kapının içinde, tetik kapının dışında olmalıdır. Namlu kapının dışında ya da tetik kapının içinde yapılan atışlar vuruş olsa bile ıska yazılır. Atıcı, kulvarda pozisyon aldığında ya da oturup kalkarken, kapı çubuklarından destek alamaz.

Müsabaka esnasında güvenlik tedbirleri asla ihmal edilmemelidir.

Müsabaka esnasında özellikle kulvarlar arasında geçiş yaparken sessizliğin korunmasına azami özen gösterilmelidir.
Steyr Challenge FT & Sightron SIII 10-50x60

Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
ilkererinc
ŞAMPİYON
 
Mesajlar: 155
Kayıt: 21 Ağu 2013 15:12
Konum: İzmir
Yaş: 50
Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: İlker Erinç

Dön Teknik Danışma / İpuçları / Eğitim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

cron