KEÇE PELLET İLE NAMLU TEMİZLİĞİ

Bilginizi paylaşın, merak ettiklerinizi sorun..

KEÇE PELLET İLE NAMLU TEMİZLİĞİ

Mesajgönderen bsR » 22 Mar 2013 14:26

Namlu içi temizliği için kullanılan Quick Cleaning Pelletler’den (Keçe pelletler) biraz bahsetmek istiyorum.. Namlu temizliği işini oldukça hızlı ve kolay yapmanızı sağlıyor, ayrıca harbi kullanırken namluya zarar verme olasılığınız varken, keçe pellet kullanımı namlu sağlığı açısından çok daha risksiz bir yöntem.. Ben uzun süredir VFG QUICK CLEANING PELLETS markasını kullanıyorum ve memnunum..

• VFG marka olanlarda; 5,5mm/.22cal. silahlar için olan kutularda 80 adet pellet bulunuyor, 4,5mm/.177cal. için olan kutularda ise 100 adet bulunuyor. Keçe pelletler esnek ve yumuşak olduğundan örneğin 5,5 mm için olanlar 5,5mm’den biraz daha fazla çapa sahipler, böylece namluya sürdüğünüzde namlu iç yüzeyini tam süpürebiliyorlar.. 5,5mm olanların ağırlıkları 0,04-0,05 gram arasında değişiyor..

• VFG marka olanlarda; Kutu içerisinde ürün kullanımı ve firma hakkında bilgiler içeren 4 dilde hazırlanmış arkalı-önlü bilgilendirme kağıdı bulunuyor..

• PCP , Multipump ve CO2 silahlarda direk namluya sürülüp kullanılabiliyor.. Tekli (single-shot) silahlarda kullanımları çok daha rahat..

• Pistonlu-yaylı silahlarda ise keçe pelletle beraber önüne yada arkasına birde normal kurşun pellet yerleştirmek boş etkisi yapmaması açısından önemli..

• Moderator, airstripper, muzzle break, namlu ucu chronograph, namludan daha uzun namlu ceketi gibi aparatlar takılı iken kullanmak sakıncalı..

• Normal temizlikte; her atış günü sonrası 2 adet kuru keçe pelleti atmak yeterli olmaktadır..

• Derinlemesine temizlikte ise; 2 adet keçe pellete iyi bir namlu temizleyici çok az miktarda emdirmek gerekiyor. Bu çok hafif temizleyici emdirilmiş iki pelletle atış yapıldıktan sonra; temizleyiciyi, temizleyicinin dağıttığı kirliliği ve birikmiş metal tozlarını namludan uzaklaştırmak için kuru keçe pelletlerle atışa devam edilir.. Kuru pelletler temiz yani beyaz çıkana kadar işleme devam edebilirsiniz.. Sadece 100-200 civarı atış yapılmış bir tüfekte bile baya bi keçe pellet arka arkaya kirli çıkacaktır, kurşun pelletler oldukça fazla kalıntı bırakıyorlar..

• Silah uzun süre kullanılmayacaksa, koruma amaçlı olarakta bir önceki maddedeki derinlemesine temizlikte uygulanan yöntemin uygulanması faydalı olacaktır..

• Hafif ve yumuşak pelletler olsada, tenekede eğiklik bırakacak kadar tehlikeliler, hem çıkan pelletin kirlilik durumunu kontrol edebilmek hemde çevreye zarar vermesini önlemek amacıyla yağ tenekesinin içine atış yapılabilir, sekme riskine karşı koruyucu gözlük kullanımını tavsiye ederim..

• Yurt dışından getirtmek oldukça hesaplı ve sorunsuz, ufak paketler sınıfında geldiğinden gümrükte problem çıkmıyor.. En hızlı ve güvenli İngiltere'den getirtilebiliyor.. Artık ülkemizde de çeşitli bayilerde satışı var.. Yaratıcı ve maharetli arkadaşlar ayakkabı keçesi ve delici zımba kullanalar kendileride bu pelletlerden hazırlayabilirler..

• Artık piyasada IMPREGNATED CLEANING PELLETS diye geçen temizleme yağına batırılmış şekilde paketlenmiş kullanıma hazır versiyonları da satılıyor..

Fikir vermesi açısından 2010 yılında çektiğim bazı fotoğraflar (6 adet);

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: KEÇE PELLET İLE NAMLU TEMİZLİĞİ

Mesajgönderen bsR » 18 Ağu 2014 11:16

Aksu Av'dan VFG'in oldukça uzun süre yetecek 500 adetlik büyük boy keçe pellet paketlerine ulaşabilirsiniz, normalde il mesajda bahsettiğim .177 için 100 adetlikti..

http://www.aksuav.com.tr/default.asp?gi ... _Gsw2flq00

Resim
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı