WFTC 2015 parkurları

Bilginizi paylaşın, merak ettiklerinizi sorun..

WFTC 2015 parkurları

Mesajgönderen bsR » 31 Ağu 2015 10:39

  1. Erhan Ay / Erhan Ay
  2. G. Başar Öztuna / bsR
  3. Serdar Havsut / serdarhavsut
  4. İsmail Kahraman / EFELERİN EFESİ
  5. Alper Ertop / OttomanEmpire
  6. Levent Gürünlü / Levent

Yukarıda isimleri bulunan Türk ulusal takımının da katıldığı 2015 dünya Field Target Şampiyonası'nın yaklaşık mesafelerini Amerika'lı atıcılardan biri blog'unda yayınladı (aşağıda).. Metre olduğunu tahmin ediyorum çünkü en büyük mesafe 50.. Zorlu ve hata yapmaya teşvik eden parkurlardı.. Ormanın çok sık olması aynı kulvardaki iki hedefe farklı ışık düşmesine sebep oluyordu, bu bazen az daha yakındaki hedefi daha uzak ölçmenizi bile sağlıyordu.. Kulvarlar birbirinin içine çapraz geçecek şekilde hazırlanmıştı, bu sebepten aynı hizada 3 hedef gördüğün oluyordu optikte, doğru hedefe atmak önemliydi, hedef numaraları da hemen hedefin altına konmamıştı, biraz önündeki ağaçta aynı hizadaydı mesela, numarayı netlediğinde hedef flu kalabiliyordu.. yerleştirme açıları kaynaklı çıplak gözle eşit mesafe gördüğün hedeflerin optikle bakınca aynı mesafe olmadıklarını fark etmek ilginç tecrübelerdi.. Bir de sabah sıfırlamada; 11-13 ◦C sıcaklık ve %81 nem varken öğle saatlerinde 30◦C'ye yaklaşan bir sıcaklık ve %34 nem seviyelerine değişim oluyordu.. dolayısıyla müsabaka anındaki her atışımız aslında birer sıfırlama atışıydı değişken hava koşulları sebebiyle.. Arka arkaya sürekli uzun mesafe hedeflerin olması ve sık orman yapısı sebebiyle değişen ışık koşulları bir süre sonra hataya zorluyordu.. Baskın bir rüzgar olmamasına rağmen zaman zaman sinsi bir rüzgar hissediliyordu, aynı zamanda mirage (serap) ışık alan hedeflerde bariz fark ediliyordu.. Yeşil ve Sarı parkurdaki hedeflerin renkleri ormanla karışıyordu, çıplak gözle hedefi bulmak için zaman zaman ipi yoklamak gerekiyordu.. Kırmız parkurdaki hedefler ise gölgede sıkıntı yapıyordu.. Bu tip pek çok faktör hata yapmaya zorlayan sebeplerdi atıcılar açısından.. Parkurların hazırlanışı teknik açıdan çok profesyoneldi şahsi fikrim, çünkü gerçekten seçici parkurlardı, zaten ülkemizdeki müsabakalarda 40'ın üstünü gören atıcılardık ulusal takım olarak, hatta 47'leri ve üstünü görenlerimiz bile vardı ancak bu seçici parkurlarda zorlandık diyebilirim.. Çok önemli bir tecrübeydi bizim açımızdan.. Üst seviye yabancı atıcılarla sohbet imkanı, atış süreçlerini izleyebilmek önemli kazanımlardı..

POS sütunu pozisyonu gösteriyor;
S: Standing (ayakta)
F: free (serbest)
K: Kneeling (Diz çökerek)

KZ sütunu kill zone (vuruş noktası çapı)'nı gösteriyor; 40mm, 25mm, 15mm şeklinde

En sol sütun kulvar numaraları..

Hedefler;
T1: kulvardaki ilk hedef
T2: kulvardaki ikinci hedef

Resim
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER
 
Mesajlar: 1143
Kayıt: 21 Mar 2013 21:07
Konum: İzmir
Yaş: 38
Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: WFTC 2015 parkurları

Mesajgönderen impo » 31 Ağu 2015 13:15

Tabloda verilen yeşil bölgedeki hedef tablolarına göre kabaca bir hesap yaptım, ortalama troyer 33 çıktı.Yani zor kategorisinde.
Normalin dışında açılı hedefleri bilmediğim için bu katsayıyı dikkate almadan yeşil bölge için hedef zorluk dağılımı şöyle:
5 tane kolay
9 tane orta
25 tane zor
11 tane expert
Diğer bölgelerde tahminimce birbirine benzer zorluk ortalamasındadır.Böylesi geniş katılımlı organizasyonların 30 troyer ortalama altında olması zaten beklenemez tahminimce.Önümüzdeki yıllarda aramızdan en azından ilk 10'u zorlayacak kişilerin çıkacağına eminim.
Zorluk dereceleriyle alakalı link şöyle:
http://www.aafta.org/html/education/edu ... culty.html
Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
impo
ŞAMPİYON
 
Mesajlar: 78
Kayıt: 26 Mar 2013 18:51
Konum: İstanbul
Yaş: 49
Takım: FİLİNTALAR
Gerçek İsim: Taylan Alyürük


Dön Teknik Danışma / İpuçları / Eğitim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

cron