Online FT eğitimi

Forumda neyin yapılıp, neyin yapılamayacağı..

Online FT eğitimi

Mesajgönderen valibey » 01 Nis 2014 20:17

Belki ütopik olacak ama; sanki en uygun yer burası..
Gerek forumun fazla kalabalık olmaması, gerek seviye olarak (konulara verilen cevaplar bakımından) çok fazla basite indirilmemiş, keyifli ama gereksiz cevap ve konu sayısının neredeyse sıfır olması hasebiyle uygun gördüm..
hoş kendi şahsıma öyle matah bir adam değiliz belki, bu anlamda diğer yerleri ve ordaki arkadaşları eleştirdiğim düşünülmesin lütfen.
Sadece daha sakin ve anlatılanların kaçırılmayacağı bir ortam olarak gördüğümü ifade etmeye çalıştım..

Uzun lafın kısası.. konu başlığından da malum olduğu üzere.. Bir online eğitim programı hazırlansa.. ve geleceğin şampiyonları kendi dünyalarında buradan aldığı program ile yetişse diye bir ütopya.

Bu konuyu açma gereği duydum;
Çünkü antreman ve hazırlıktan kasıt.. Tüfeği alıp eline, araziye çıkıp.. 3-5 grupman yapmaktan, yada bir kaç düzine şişe yada benzeri farklı boylardaki materyalleri hedef olarak kullanmaktan ibaret olmasa gerek diye düşünüyorum..
Başka şeylerde olmalı ve vardır muhakkak bu şişn özünde, düzenli olarak yapılan yapılması gereken..
ve bilinmesi gereken detaylar, sırası ile.. tam bir eğitim formatında

Şayet bu işin sırrı bu ise, (şişe kırmak ve hafta sonu 3-5 grupman yapmak) konu iptal edilebilir.. :)
Ancak bilmediğim-iz, yada atlanılan başka şeylerde vardır muhtemelen..
Ve bir kamp ve eğitim yuvası havasında.. günlük-haftalık periyodlar ile; hangi konularda çalışılması gerektiği, günün eğitimi, haftanın sınavı v.s. tarzında şu an tam tasarlayamadığım; ancak siz ustaların hazırlayacağı güzel bir program ile..sanki teorikte aldığımız bilgileri disiplinli ve düzenli bir şekilde uygulama yoluna gidersek, muazam bir gelişim gösterileceği kanaatindeyim..
Açıkçası, kendi şahsıma bu bahsi geçen ütopyayı hayata geçirecek, bu anlamda bana-bizlere destek olacak ustalarımın mesajlarını dört gözle bekliyorum..

Saygılarımla;
Ferhat.
valibey

Re: Online FT eğitimi

Mesajgönderen gumush » 03 Nis 2014 11:54

Ferhat selamlar nasilsin ?

Bende tecrubeli degilim ama arastirdigim kadari ile bilgi vermeye calisayim.

Temelde fieldtarget bir aticilik bransi , bu durumda temel aticilik becerileri , nefes alma , tetik kontrolu , atis pozisyonlari gibi kisimlari var diyebiliriz. Bunun otesinde birde hedefe gore optik ayari oldugundan buna ruzgar ve mesafe tahmini beceri,teknikleri ekleniyor. Bunlarin disinda da mekanik olarak silahini , peletini , optigini iyi tanima , ayarlarini anlama , sonuclarini degerlendirebilme ve kisiye ozel uygun teknikleri gelistirme anlamina geliyor.

Bu durumda eger bir ogrenme listesi yapacak olsaydik ;

Kisa tarihi ve olusumu
Hukuksal cercevesi
Temel guvenlik kurallari
Ilk yardim bilgisi
Nefes kontrolu
Tetik kontolu
Atis dinamigi ( trajectory ve mantigini anlama , pellet ve ozelliklerinin etkileri)
farkli atis pozisyonlari
Optikler ve ozellikleri
Mesafe tahmin yontemleri
optiklerin uygun mesafeler icin ayarlanmasi
ruzgar ve atisa olan etkileri
ruzgar tahmini
optiklerin ruzgar kosullarina gore ayarlanmasi
yarisma kurallari
Yarisma psikolojisi
Aticiligin temel gereksinimleri
Malzeme bilgisi
Anrenman Bilimi ve temel antrenman tipleri
Aticiliga ozel antrenman tipleri
Yetenek belirleme ve yetenek secimi

gibi konulardan olusurdu sanirim.

Bunlarin cogunu BTFA 'nin hazirlamis oldugu Technical Skills Manual ve Scope Setup Manual'de var. Bir kismida arastirilarak eklenebilir. \

http://www.fekete-moro.hu/bfta-skills-manual/

http://www.fekete-moro.hu/bfta-setup-manual/
gumush

Gerçek İsim: Hikmet Gümüş

Mesajgönderen gumush » 04 Nis 2014 10:26

Silahim henuz gelmedigi icin calisma yapamiyorum , ama her iki dokuman icinde turkce icerik olusturma cabam devam ediyor. Sure veremiyorum ama turkce bir kaynak hazirlama girisimi icindeyim.
gumush

Mesajgönderen bsR » 04 Nis 2014 16:39

gumush yazdı:Silahim henuz gelmedigi icin calisma yapamiyorum , ama her iki dokuman icinde turkce icerik olusturma cabam devam ediyor. Sure veremiyorum ama turkce bir kaynak hazirlama girisimi icindeyim.

Merhabalar;

Her iki doküman'da BFTA telif korumasındadır, o yüzden BFTA ve Andras'ın sayfası dışında yayınanması uygun değil, aynı şey çeviriler içinde geçerli, çevirilse dahi o sitelerde yayınlanması gerekiyor, ancak şöyle birşey var; bu iki dokümanın resmi Türkçe çevirileri zaten FTBRTURK tarafından yapılıyor, aşağıdaki konuda detaylar mevcut. Kısa zaman içinde sırasıyla her iki el kitabının Türkçesi bu iki yayıncı kaynak tarafından yayınlanacak. ilk doküman (optikler için olan) Nisan bitmeden yayında olacak, diğeri içinde Mayıs sonu öngörülüyor.
viewtopic.php?f=7&t=115
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Mesajgönderen gumush » 04 Nis 2014 16:44

Hmm ayni is uzerinde calisiyormusuz gordugum kadari ile :)
Bende ayrica yayinlamayi dusunmemistim. Neyse simdilik birakayim zaman icinde degerlendiririz :)
gumush

Mesajgönderen valibey » 05 Nis 2014 20:25

gumush yazdı:Ferhat selamlar nasilsin ?

teşekkür ederim, sende iyisindir inşaallah..

verdiğin bilgiler ve yönlendirmeler içinde teşekkür ederim..
Elbette dediğiniz gibi araştırdıkça bi dünya konu ve bilgiye ulaşıyor insan, bu anlamda forumda sizlerin ve genel olarak forumların kullanıcıların bilgi paylaşımlarıda cabası.

Ancak benim bahsettiğim-açtığım konudan kastım; online de olsa, bir eğitim disiplinine-psikolojisine girmek ti..
İnsan bir başına bi dünya bilgi elde etsene, bu bilgileri uygulama noktasında bireysel anlamda çok disiplinli olmuyor çoğu zaman..

İşte bu yüzden; hocaya-eğitimciye verilen değerin-saygının neticesinde; onun bir lafı iki edilmez ya hani, hatta ondan korkulur, ciddiye alınır, onun memnun olması ve gayret gösterildiğini görmesi ve bilinmesi istenir ya eğitim alan kişi tarafından :)
ve böylece konu ne olursa olsun, bu eğitimde daha disiplinli davranılmak zorunda kalınır ya, hani eğitimci-öğretmen- hoca ya verilen değerden ötürü.

Acaba dedim işte onlie olarak bunu sağlayabilirmiyiz, zaten var olan ve çoğu zaman göz gezdirdiğimiz bilgileri düzenli ve disiplinli bir şekilde, öngörülen en uygun şekilde hazırlanmış belli bir müfredat(doğru kelime bu galiba) doğrultusunda..
online da olsa verilen ödevlerin-sınavların yapılmasının istendiği bir oluşumdu bahsetmeye çalıştığım..

belki çok zor, emek istiyor biliyorum..

ama böyle birşey işte bahsetmeye çalıştığım :)

teşekkürler.
valibey

Dön Üyelik Kuralları / Yardım Konuları / Öneriler / Kutlamalar & Taziyeler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir