Üstüne ne konabilir?

Forumda neyin yapılıp, neyin yapılamayacağı..

Üstüne ne konabilir?

Mesajgönderen bsR » 18 Şub 2015 17:06

Ülkemizde 2012 yılından beri tertiplenen ulusal FT müsabakalarında her yarışmada bir öncekinin üstüne bir şeyler koyarak ilerledik..

2012 ve 2013’teki ve 2014’ün başlarındaki tüm müsabakalarda 30 fpe gücündeki silahlarla, 5’er hedefli düz hatlı kulvarlardan oluşan 20-25 hedeflik parkurlarda düzenleniyordu.. Bu yıllarda yapılan müsabakalardan 2013 Ankara’da ilk kez açılı hedefler denenmişti…
2014 KARAGÖL FT’de ilk kez 50 hedefli parkur denendi, ve ilk kez 12 fpe tüfekler ayrı bir kategoride yarışabildi..
2014 ANKARA KIZILCAHAMAM FT’de ilave olarak tamamen 12 fpe tüfekler kullanıldı, kulvar gruplarıyla ilerlenen sisteme geçildi..
2015 ADANA FT’de ilave olarak Ortak Ekipman Kullanımı kaldırıldı… Kulvar gruplarının farklı takımlardan olması sağlandı..

Peki sıradaki ulusal FT’de neler koyabiliriz üstüne..?

Benim aklıma gelenler şöyle;
  • İki farklı parkur düzenlenebilir… Atıcıların yarısı ilk parkuru koşarken, diğer yarısı aynı anda öbür parkuru koşarlar… İkinci yarışma gününde ise ilk gün ilk parkuru koşanlar bu sefer ikinci parkurdan başlarken, ilk gün ikinciyi koşanlar bu sefer birinci parkurdan başlarlar… İki günün sonunda, tüm yarışmacılar döngülü sistem sayesinde iki parkuru da tamamlamış olur (bunun zorluğu ekstra hedef ve ekstra saha kontrolü manasına gelmesi) --- 3 günlük uluslararası müsabakalarda 3 farklı parkur oluyor ve aynı anda koşuluyor.. Yarışmacılar 3 günün sonunda döngülü sistem sayesinde bu 3 parkuru da koşmuş oluyor..
  • Organizatör takımların asli görevi iyi bir parkur hazırlamak, adil ve güvenli işleyişi sağlamak olmalı, müsabakanın düzenleneceğin tesisin çok opsiyonlu lüks bir yer olmasına gerek yok, zaten genelde çoğumuz otellerde konaklıyoruz, önemli olan yarışmanın işleyişi.. Organizatörlere ve katılımcılara ne kadar az yük binerse o kadar çok yarışma düzenlenebilecektir…
  • Bayan atıcılarında artık eşleri ile aynı kulvar grubunda olmadan yarışmayı sürdürebilecek seviyeye gelmeleri ve olayın tetik düşürme kısmı dışındaki süreçlerine de hakim olmaları sağlanmalı..
  • Yarışmalardaki güvenlik kurallarını daha iyi işletir hale geldikten sonra, junior sınıfını da yavaş yavaş işin içine sokmayı düşünebiliriz..

Sizlerde değerli fikirlerinizi bu başlıkta paylaşarak, bu sporun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: Üstüne ne konabilir?

Mesajgönderen Erhan Ay » 18 Şub 2015 17:27

Güvenlik konusuna daha cok önem verilmeli diye dusunuyorum. Yine cogu fotolarda namlularin insanlara cevrili oldugu acikca göruluyor. Bir arkadasimizin caninin yanmamasi butun yarismalardan daha önemli.
Evet bundan sonraki yarismada esler ayri gruplarda yarismali ayrica sarjorlu tufegi olanlar o zamana kadar tekli atis aparati ayarlamali. Şarjorlu silah kullanimi yasaklanmali..
Coklu parkur sistemi icin henuz cok erken oldugunu dusunuyorum zira ev sahibi takima emek ve masraf acisindan agir bir yuk olacaktir. Bu sistemde bir muddet daha ilerlemek lazim..
AA FTP 900 + Leupold Competition 45x45
FX Impact 6.35 + Hawke ED 10-50x60 TMX

Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
Erhan Ay

Takım: A TAKIMI
Gerçek İsim: Erhan Ay

Mesajgönderen MustafaCan » 18 Şub 2015 18:06

FT Müsabakalarında cok hızlı ve emin adımlarla ilerlediğimiz göz önünde. Buda Yeniliklere ve gelişime önem verdiğimizi gösteriyor.Camiamızda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Güzel hazırlanmış bir parkur her şeyden önemli bence de.
Bayanların artık tek başlarına müsabakalarda atıcılık yapması kendi gelişimleri ve özgüvenleri açısından da çok önemli olacaktır.
Başarı hiçbir zaman ebedi, Başarısızlık ise öldürücü değildir.
Önemli olan CESARETTİR...

Hammerli AR20 FT & Hawke 8-32×56
Resim
Kullanıcı avatarı
MustafaCan

Gerçek İsim: Mustafa Canoğlu

Mesajgönderen EFELERİN EFESİ » 18 Şub 2015 18:41

Ben bu yazılanlara ilave olarak izninizle iki madde daha eklemek istiyorum.
Yarışma esnasında sessizliğin atış yapan yarışmacı için ne kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken husus olduğunu ve saha hakemlerinin buna ne kadar önem verdiğini Estonya'da yapılan Avrupa Şampiyonasında bazı arkadaşlarımızla birlikte görmüştük. Bu hususa Adana yarışmasında malesef yine çok fazla dikkat edilmedi. Yarışma sırasında tezzaruat ve enstürüman sesleri kulağıma geldi. İkinci husus ise öndeki yarışmacıların yarıştıkları parkuru bitirmeden geriden gelen yarışmacı gurubunun o parkura yanaşarak beklemeleri yarışmacılarda seyirci baskısı oluşturabileceğinden bununda önlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
İsmail KAHRAMAN
STEYR LG110 FT .177 cal. - SİGHTRON SIII SS 10-50X60 LRIRMH
AİR ARMS S400 MPR FT .177 cal. - HAWKE Sidewinder 30 8-32x56
DAYSDATE AİR WOLF MCT .22 cal.- HAWKE Sidewinder 30 8-32x56
Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
EFELERİN EFESİ

Gerçek İsim: İsmail Kahraman

Mesajgönderen Levent » 19 Şub 2015 01:22

Üstüne neler konabilirden ziyade, herkesi bahsedeceğim konu hakkında düşünmesini rica ediyorum. Malum yarışmlarımız pazar günü bitiyor ve ödül töreni vedalaşma derken genelde 18:00 gibi bir saatte katılımcılar evlerine dönüş yoluna geçiyor, yarışmalar ciddi anlamda yorucu evlerimize döndüğümüzde tam dinlenemeden mesaiye gitmek durumunda kalıyoruz, nasıl bir yol izlemeliyizki pazar günü en erken saatte alandan çıkmış olalım.
Steyr LG100 & Sightron SIII 10-50x60

Resim
Kullanıcı avatarı
Levent

Gerçek İsim: Levent Gürünlü

Mesajgönderen Erhan Ay » 20 Şub 2015 00:49

İsmail abi bahsettigin enstürüman seslerine istemeden ben sebep oldum.Lakin mesafe çok uzak diye seslerin atıcılara gitmeyecegini düşünmüştüm.Serdar gelip söyleyince hemen kestik.kendim ve orkestra arkadaslarim adina tüm yarismacilardan özür dileriz.
AA FTP 900 + Leupold Competition 45x45
FX Impact 6.35 + Hawke ED 10-50x60 TMX

Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
Erhan Ay

Gerçek İsim: Erhan Ay

Mesajgönderen Moltak » 20 Şub 2015 14:33

söyle bir kural gelebilir bir parkur grupu bitirmeden diğer grup yaklaşmayabilir özellikle 2. gün çok yığılma oldu parkurlar arasında atış sırasında cidden dikkat dağıtıcıydı belki öyle bir değişiklik yapılabilir
AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo
Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40
AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2
Kullanıcı avatarı
Moltak

Gerçek İsim: Onur Şahin

Mesajgönderen sezer_35 » 02 Mar 2015 01:23

öncelikle merhabalar, yıllardır bu hobiyi uzaktan uzaktan hayranlıkla takip ettim. Evden uzakta, farklı şehirde öğrenci olmamdan dolayı bir süre daha uzak kalacak gibiyim. :)
videolara bakarken issf 'in düzenlediği 10m. pistol müsabakalarına denk geldim. ( Örn : https://www.youtube.com/watch?v=jMT3EGliphs ) Tabi ülkemizde bu denli ekipmana sahip olan var mı ? kaç kişi var bilmiyorum. Ancak hatırı sayılır çoğunlukta zoraki kullanıcısı olduğunu görebiliyoruz. Zoraki kullanıcılarının olduğu küçük bir yarışma yapılabilir mi ? Zoraki sadece benim aklıma gelen küçük bir örnekti.
'' Üstüne ne konabilir ? '' sorusuna cevabım pistol ( tabanca ) klasmanı açılabilir mi ?
sezer_35

Mesajgönderen kyucel » 02 Mar 2015 15:05

Bundan sonra artık junior kategoride de yarışmalar düzenlenebilir. Tabi çocukların eline silah verip parkura yollamak bence pek akıllıca değil, bunun yerine büyükler (yani bizler) parkuru tamamladıktan sonra çocuklarla birlikte (yarışmacının velisiyle birlikte) parkurun tamamı yorucu olabileceğinden en azından parkurun bir kısmını onlarla dolaşabilirz. Bu sayede hem çocuklar bu işe heveslenmiş hem de ilerisi için iyi atıcılar yetiştirmiş oluruz.
Steyr Challenge FT & Nikko Diamond 10-50x60
Kullanıcı avatarı
kyucel

Gerçek İsim: Kamuran Yücel

Mesajgönderen bsR » 22 Haz 2015 18:03

2015 İzmir FT Kalemlik'te camia olarak üstüne koyduklarımız şöyleydi; ilk kez bayan atıcılar eşlerinden bağımsız farklı kulvar gruplarında yarıştılar, tercih edilen şekilde kronometreler kapı direklerine monteydi, genel itibariyle kurallar ve, müsabaka esnasında sessizlik kurallarına uyum başarılıydı, .22 katılımında büyük azalış vardı..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER