İlker Erinç (ilkererinc) röportajı

Ulusal/uluslararası şampiyonlarla ve camianın önde gelenleriyle yapılmış çok özel reportajlar..

İlker Erinç (ilkererinc) röportajı

Mesajgönderen bsR » 03 Şub 2014 10:59

Resim

2014 yılının ilk yarışı olan Adana FT'de birinciliği kıl payı kaçırarak aldığı ikincilik ile büyük ses getiren İlker Erinç konuğumuz..

Atıcılık konusunda ülkemizdeki hangi takımın mensubusunuz?
FTBRTURK takımına mensubum.

FT dışında ilgilendiğiniz başka disiplinler de var mıdır?
Tüfek ve ekipmanımı 2013 İzmir müsabakasının ardından satın aldım. Sezon devam ediyordu ve kısa bir süreçte hazırlanmak istediğim İstanbul ve Ankara FT'leri vardı. 2014 sezonu da erken bir tarihte Adana FT açıldı. Ekipman eksikliklerimin giderilmesi ve teknik sorunların çözülmesi ve ayarların tamamlanması derken halen fırsat bulamasam da havalı silahlarla uzun mesafe atışları da ilgimi çekiyor. Ancak temel disiplin olarak FT'yi seçtiğimi söylemem mümkün.

FT Müsabakalarda hangi silahı kullanıyorsunuz?
Bugüne kadar katıldığım müsabakalarda AA S510 kullanıyordum.

Silahınızda tercih ettiğiniz optik nedir ?
Hawke Sidewinder 8-32 x 56 20 half-mildot optik kullanıyorum.

Pellet seçiminiz nedir?
Pellet konusunda detaylı bir inceleme ve deneme yapma imkanım olmadı. 15.89 gr JSB Exact Jumbo kullanıyorum.

Hangi sıklıklarla atış yapıyorsunuz?
Haftada bir atış yapmaya gayret ediyorum. Tabii istisnalar olmuyor değil. Ancak tüfeği elime aldığım Haziran ayından beri üç haftayı antrenmansız geçirmedim.

Ankara FT'nin ardından FTBRTURK Takımı'na katıldım. Takım arkadaşlarımla güzel bir birlikteliğimiz var. Uyumlu bir takım oluşturduk. Takım olarak antrenman disiplinine önem veriyoruz. Mesela Yılbaşı sabahı, 1 Ocak'ta saat 10.00'da atış alanındaydık.

FTBRTURK'ü diğer takımlardan ayırdığını düşündüğüm bir hususu da bu vesile ile belirtmek istiyorum: FTBRTURK takımı sahip olduğu hanım atıcı bakımından örnek teşkil ediyor. Ayşen Hanım, kardeşimin eşi Esma ve Bahadır Beyin eşi Burcu Hanım Adana müsabakasında takımımızı temsil ettiler. Keza Emre ve İsmail Beylerin hanımları da bizleri atış alanında yalnız bırakmadılar. Eşlerimizin bizlere sunduğu bu desteğin, antrenman disiplini üzerindeki müspet katkısını uzun uzun açıklamayı gereksiz buluyorum ve bu vesile ile bir daha kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Nekadar zamandır FT atıcılığıyla ilgilisiniz?
FT ile 2013 Temmuz'undan beri ilgileniyorum.

Bugüne kadarki müsabaka dereceleriniz nelerdir?
2013 İstanbul FT müsabakasında 15., 2013 Ankara FT'de 12. olmuştum. Ve son olarak 2014 Adana FT’de 2. oldum.

Bugüne kadarki en keyif aldığınız müsabaka hangisiydi?
Şüphesiz Adana FT. Ancak tek sebep kürsü başarısı elde etmem değil. Teknik sorun yaşamadan ayarları yapılmış, güvendiğim ekipmanlarla katılma imkanı bulduğum ilk yarışma olduğu için Adana FT'den büyük keyif aldım.

Katılacağınız müsabakalar öncesinde herhangibir özel hazırlık yapıyor musunuz?
Öncelikle tüfeğin ve diğer ekipmanların ayarlarını gerçekleştiriyorum. Disiplinli antrenman yaptığımı söyleyebilirim. Adana öncesinde katıldığım müsabakalardan aldığım önemli bir ders var. Onu da paylaşmak isterim: Müsabaka öncesi müsabakanın yapılacağı alanda yapılan son antrenmanı ve müsabakaya yüksek fiziksel kapasite ile girmeyi çok önemsiyorum.

İlk havalı silahınız neydi ve nezaman edinmiştiniz?
Lise yıllarında bir yaylı tüfeğim olmuştu. Birkaç yıl o tüfeği kullandım. Uzun yıllar sonra şimdi kullandığım tüfeğimi edinene kadar da hiç silahım olmadı.

FT atıcılığının en zor yanı sizce nedir?
FT'de silah ve ekipmanın hazırlanmasından mesafe tahminine, pellet yolunun hesaplanmasından nefes ve tetik kontrolüne kadar başarınızı etkileyen birçok faktör var. Ancak tüm atıcılık disiplinlerinde olduğu gibi FT'de de en zor ya da en önemli olan bence başka bir şey:

İki çeşit atış olduğunu düşünüyorum: İyi bir atış ve kusursuz atış. Tetiğe dokunduğunuzda vuruş ihtimali, %99 kadar olan bütün atışları iyi bir atış olarak tanımlıyorum. Vuruş ihtimali %100 olan atışı ise kusursuz atış.

Zor olan da hedefi bulan 99 iyi atışın kaçının hatta içlerinden sadece birinin gerçekten kusursuz atış olup olmadığını farkında olabilmeniz. Dikkat ederseniz; kusursuz atış yapmaktan değil farkındalıktan söz ediyorum.

Müsabakalar için onsuz yapamayacağınız bir favori ekipmanınız var mıdır?
Tüfek ve pellet.

Ciddiyim. Zaman içinde hep daha iyisine daha mükemmeline sahip olduğunuz veya olmayı planladığınız bütün ekipman; sadece sizin bu ekipmana sahip olamadığınız düşüncesi ile bir atıcı olarak kendi noksanlarınız önünde kaldırmanız gereken birer perdeden ibaret.

FT atıcılıkla ilgilendiğiniz dönemdeki en unutulmaz anınız neydi?
Takdir edersiniz ki altı aylık bir atıcılık geçmişine sahibim ve içinden en unutulmazını seçebileceğim onlarca anım yok ve hiçbir anım, unutulacak kadar eski değil. Ancak Adana'da tie break'in hemen ardından insanların gözlerinde gördüğüm iki şey vardı. Önce kısa bir üzüntü ve hemen ardından gurur; size değer verildiğini hissettirmesi sebebiyle herkesin yaşamasını arzu ettiğim bir deneyimdi. Dostlarınızın üzüntünüze ve sevincinize aynı anda ortak olmalarını bir düşünün.

Atıcılıkla ilgili bugüne kadar aldığınız en doğru tavsiye neydi?
AA S510'u, sağ olsun Gökhan Mutcalı tavsiye etmişti. Çok doğru bir tercihti.

Atıcılıkla ilgili bugüne kadar aldığınız en yanlış tavsiye neydi?
Atıcılık ya da başka bir konuda yanlış tavsiye almadım şimdiye kadar. Herkese de kimden neyi öğrenebilecekleri hususunda hata yapmamalarını tavsiye ederim.

FT’nin teknik yanı kadar, mental yanının da ağır bastığını söylerler, sizce bu nekadar önemlidir?
Kusursuz atış peşindeki serüveniniz başladığında; mükemmel bir teknik, her uzandığınızda parmak ucunuzla temas edebileceğiniz kadar yakınınızda olacaktır..

2013 sezonundaki İstanbul ve Ankara müsabakalarında aldığınız başarılı puanlar aslında 2014 sezonunda yakalayacağınız başarının habercisi gibiydi, ama kimse bukadar kısa zamanda bu derece hızlı bir yüseliş beklemiyordu. 2013’ten 2014 sezonuna geçerken ne gibi değişiklikler yaptınız, kendinize neler kattınız da bu çıkış gerçekleşti?
2014 sezonuna tüfeğimin regulatöründen kaynaklanan sorunu çözerek girdim. Bu sayede işini yapan ekipman ile kendi hatalarımla yüzleşmem mümkün oldu. Elimden geldiğince ve bir önem sırasına göre hatalarımı düzeltmeye çalıştım.

Bir de müsabaka tecrübesi konusu var: Belli bir müsabaka tecrübesine sahip olmadan başarılı sayılabilecek neticeler almanız mümkün değil. Adana öncesinde katıldığım iki FT asgari bir müsabaka tecrübesi edinmiş oldum.

Yeri gelmişken takım ruhunun altını birkez daha çizmek istiyorum. Takımımın başarısında benim, benim başarımda bütün takım arkadaşlarımın payları var.

Takım arkadaşı kavramını her kullandığımda Türkçede takım dostluğu kavramının eksikliğini hissettiğimi de ifade edeyim ki, ne demek istediğim daha iyi anlaşılsın.

Adana FT’de A-Takımı atıcılarından Erdinç Bilgili ile girdiğiniz Tie Break mücadelesi sonucu birinciliği kıl payı kaçırdınız, bugün tekrar tie break’e kalsaydınız birinciliği almak için o günden farklı olarak ne yapardınız?
Öncelikle birinciliği tie break atışları neticesinde kıl payı kaçırdığım kanaatinde değilim. Erdinç de ben de 40/40 yapsaydık, ardından da birinci en az iki tie break turu neticesinde belirlenseydi, belki. Ancak böyle olmadı.
Tie break öncesinde, neticeyi ayakta atışların belirleyeceğini ve ayakta atışta Erdinç kadar iyi olmadığımı biliyordum. Erdinç daha iyiydi ve hak ettiği birinciliği aldı.
Son müsabakalarda vuruş sayısının oldukça yükseldiğini görüyorum. Başar’ın girişimleri neticesinde uluslararası müsabakalara sporcu gönderme imkanına da kavuştuk. Ben dahil bir çok arkadaşım uluslararası standartlara geçti ya da geçmeyi planlıyor. Bu bağlamda önümüzdeki müsabakaların zorluk derecelerinin daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Ciddi bir bilgi ve tecrübe birikimine sahip arkadaşlarımız var ve bu birikimlerini paylaşmaktan imtina etmiyorlar. Yetenekli ve azimli birçok atıcımız var. Önümüzdeki müsabakalarda parkuru ıskalamadan tamamlayacak birkaç arkadaşımızın çıkacağını tahmin ediyorum. Bu, kimimizin birinciliği gerçekten kıl payı kaçıracağı günlerin çok uzak olmadığı anlamına geliyor ve o kıl payı kaçıranlardan biri olmak istemiyorum.
Adana müsabakasının üzerinden yaklaşık bir ay geçti. Bu süre zarfında evde ayakta atış çalışacağım bir düzenek kurdum. Düzenli olarak çalışıyorum. Başlangıçta 10 m mesafede 5 atışı yaklaşık 2.5 cm içinde toplarken, bugün birkaç istisna dışında 1 cm içine toplayabiliyorum.

Eşiniz Ayşen Hanım’da sizinle beraber FT müsabakalarına katılıyor ve Adana FT’de bayanlar şampiyonu oldu, bununla da kalmayıp genel klansmanda 10. olarak pek çok önemli atıcıyı da geri de bıraktı. Bir rakip olarak kendisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ayşen Hanım, gerçekten önemli bir başarı kazandı. Kazandığı bu başarının benim ve takımım için sürpriz olmadığını bilmenizi isterim. Hem kocası hem de hocası olarak kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.
Sorunuza gelince; Ayşen Hanım’a bildiği her şeyi ben öğrettim. Bu süreçte, kendisi ile geçen yirmi iki senenin imbiğinde biriktirdiğim tecrübe ile bildiğim her şeyi öğretmemeye azami özen gösterdim. Nitekim gelinen aşamada kendisini bir rakip olarak değerlendirmenin, artık benim değil “ geride bıraktığı pek çok önemli atıcının” meselesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

2014 sezonun kalanı için hedefleriniz/ beklentileriniz nelerdir?
Topluluğumuzun WFTF tarafından kabul edilmesinin ardından uluslararası standartlara uyum sağlamam gerektiğini değerlendirdim ve bir LG 110 FT edindim. 0.177 cal. ve 16j bir silah ve rüzgar etkisi gibi hesaptan ziyade tecrübe ile elde öğrenilmesi gereken farklı atış dinamiklerine sahip. Öncelikle yeni silahıma alışmam gerekiyor.
Hemen akabinde Temmuz ayında Estonya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonasının son başvuru tarihi, 15 Şubat olarak açıklandı. Bu kısa süre içinde işlerimi organize edip katılma imkanı bulup bulamayacağımı bilemiyorum. Mümkün olabilirse şampiyonaya katılmak istiyorum.
Diğer yandan bu sene İzmir’de uluslararası standartlarda bir FT planlıyoruz. Örnek bir organizasyon olmasını istiyoruz.
Adana’da elde edilen başarının ardından başta İzmir FT olmak üzere ulusal müsabakaların tamamında alacağım neticeler daha bir önem kazandı. Keza Ayşen Hanım’ın da bu müsabakalara en iyi şekilde hazırlanması gerekiyor ve bu bağlamda da sorumluluklarım var.
Zor bir sezon olacak. Allah muvaffak etsin.

FT atıcılığına yeni başlayan birine verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Öncelikle hedeflerini doğru tespit etmelerini ve doğru ekipman seçmelerini öneririm. Sanırım 40 j tüfek alırım uzağa da atarım FT’de yaparım dönemi geride kaldı. En iyi ekipman diye bir kavram yok tabii. Ancak kısa sürede yetersiz kalacak ekipmandan uzak durarak zaman ve para kaybını asgariye indirmek gerekiyor.
Atıcılık teknik bir konu, atış dinamiklerinin iyi bilinmesini gerektiriyor. İnternet üzerinden bu bilgilere kolaylıkla ulaşmak mümkün ve derin bir doküman taramasının çok faydalı olacağına inanıyorum. İlk tüfeğimi elime alana kadar iki ay boyunca ne bulduysam okumuştum. Çok faydasını gördüm.
Son olarak atıcılığın bir hobi olmaktan ziyade spor olarak algılanmasının önemine değinmek isterim. Antrenman disiplinine sahip olmadan atıcılıkta başarılı olunması mümkün değil. Hobi algısı, disiplin kavramı ile pek bağdaşmıyor.
Bu imkanı sunduğunuz için teşekkür ederim.
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: İlker Erinç (ilkererinc) röportajı

Mesajgönderen arth-wader » 03 Şub 2014 12:44

tekrar tebrikler çok güzel bir röportaj olmuş...
AirArms FTP900, Sightron FTMH 10-50x60, OO-kuma custom parts

Resim
Kullanıcı avatarı
arth-wader

Takım: HAVALI KUVVETLER
Gerçek İsim: Artun Kocaman

Mesajgönderen sniper007 » 03 Şub 2014 13:25

Cok iyi yaa,iyi fikir tebrikler Basar.
AirArms FTP 900 , gerisi tefferruat
Kullanıcı avatarı
sniper007

Takım: ADANA TİM

Mesajgönderen ERDİNÇ » 04 Şub 2014 00:18

Tekrar tebrik eder başarılarının devamını dilerim İlker hocam.
Steyr Challenge FT & Nikko Stirling Diamond 10-50x60
Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
ERDİNÇ
ŞAMPİYON

Takım: A TAKIMI
Gerçek İsim: Erdinç Bilgili

Mesajgönderen EmRe74 » 04 Şub 2014 09:44

Takdire sayan.Hem basari hemde roportaj :)
Steyr LG 110 FT .177 (Sightron SIII 10-50x60)FT
Spyderco's

Resim
Kullanıcı avatarı
EmRe74

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: Emre Özkardeş

Dön Şeffaf Oda

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir