Chrono Test

Chrono Test

Mesajgönderen bsR » 20 Nis 2013 18:07

Dalış tüpüm tam dolu olsaydı, ölçümleri 200 bardan başlayarak yapacaktım; ancak 180 bar civarından başlayabildim.. Portekizli bir FT atıcısının tavsiyesiyle tam güç olan 24J yerine, tüfeğin gücünü biraz indirerek 22,9J (16,9 ft/lb) civarına ayarlayarak ölçümleri yaptım, tam güce göre daha istikrarlı sonuçlar aldım diyebilirim, hatta Portekizli atıcı 19-21J'e kadar inmemi tavsiye etmişti.. Ev içi ortamda yeterli ışık için el yapımı Indoor Shooting Light Fixture kullanıldı. Steyr'in ses baya sağlam, evde ölçüm biraz sıkıntılı :)
Tüp tam dolu olmamasına rağmen, neredeyse tam güce yakın kullanımda 1,63 standart sapma ile 53 regüle atış yapılabilmesi gerçekten başarılı bir sonuç.. Tüp tam dolu yani 200 bar basınçta olsa ve gücü 16J ayarlayıp ölçüm yapsam herhalde baya yüksek atış sayılarına ulaşılabilecektir..

Tüfek: Steyr LG110 FT (No. 06300) / Önceki versiyon
Enerji: ~22,9 J (16,9 ft/lb)
Pellet: HATSAN-JSB Exact Heavy 4.52mm (10,34 grains)
Chronograph: The Beta Shooting Chrony ( mavi olan)
Yer: Ev
Sıcaklık: 19-20°C
Başlangıç Basıncı: ~175-180 bar (tüfek manometresinden okunan değer)
Bitiş Basıncı: ~100-105 bar (tüfek manometresinden okunan değer)
Atış Sayısı: 53

Resim

Resim

Resim
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: Chrono Test

Mesajgönderen absak » 20 Nis 2013 19:45

çok güzel bi çalışma, mükemmel atış eğrisi , tebrikler Başar bey
Air Force Condor (Gunpower SSS)-5.5 mm-(Nikula 6*24-40 dürbün)
E-TAC regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm-(Nikula 3*9-40 dürbün)
T kundak el yapımı

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)
Kullanıcı avatarı
absak

Gerçek İsim: Kasım BAYEZİT

Mesajgönderen OttomanEmpire » 22 Nis 2013 14:28

Harika bir ölçüm.Emeğine sağlık Başar Bey.Steyr'i seviyorum.
Air Arms FTP 900 & Nikko Stirling Diamond 10-50x60 (Nato)

Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
OttomanEmpire
ŞAMPİYON

Takım: HAVALI KUVVETLER
Gerçek İsim: Alper Ertop

Mesajgönderen bsR » 22 Nis 2013 14:31

OttomanEmpire yazdı:Harika bir ölçüm.Emeğine sağlık Başar Bey.Steyr'i seviyorum.

Evet, keşke scuba 180 bar değilde tam dolu 200 bar olsaydı, daha fikir verici olurdu ama 180 bardan başlamasına rağmen tam güce yakın kullanımda 53 regüle atış çok iyi..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi

Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Mesajgönderen togay yurtsever » 14 Haz 2013 14:21

Sonuçlar gerçekten etkileyici.

Peki Başar dostum,silahınla yeteri kadar bütünleşebildiğini düşünüyormusun?
Sonuçta ft-br atıcılığına ilk olarak s500 ile başladın sonradan aldığın steyr ı bu durumca yorumlayacak olursan görüşlerin neler?
Daystate AirWolf Tactical .22 & Bushnell Elite 6500 tactical 4.5-30x50
togay yurtsever

Takım: ADANA TİM
Gerçek İsim: Togay Yurtsever

Mesajgönderen bsR » 14 Haz 2013 15:06

togay yurtsever yazdı:Sonuçlar gerçekten etkileyici.

Peki Başar dostum,silahınla yeteri kadar bütünleşebildiğini düşünüyormusun?
Sonuçta ft-br atıcılığına ilk olarak s500 ile başladın sonradan aldığın steyr ı bu durumca yorumlayacak olursan görüşlerin neler?

Uzun süre yerli tüfeklerle atış yapmıştım; hemen hemen tüm at-44 versiyonlarını 2008-2011 arasında kullandım diyebilirim, ardından 2012 2. yarısı AirArms'a geçince ilk ciddi atış denemelerimden sonraki söylemim; " İngilizler bu işi biliyor" olmuştu..

Steyr'e geçiş ise benim atıcılık hayatımda farklı ve zor bir nokta oldu.. Tamamen farklı bir konsept; avantajları da dezavantajları da var.. Birkere ilk başta .22'den .177'ye geçmek te zorlayıcı oldu.. Örneğin .22 kalibre 30-33 ft.lbf S500 ile FT yapmak, .177 kalibre 17-18 ft.lbf LG110 ile yapmaktan çok daha kolay.. Zaten İzmir müsabakası sonrası S500'le mi katılsaydım diye çok iç geçirdim ama sonrasında FT için LG110 ile devam kararı aldım.. Ama bu alışma zorluğu ilk dönemler için geçerli, FT'de .177 ile yarışmayı daha profesyonel buluyorum ve atıcının rüzgar okuma, hesaplama yapma ve atıcılık becerilerini geliştirdiğine inanıyorum.. Zaten çift sınıf uygulayan ülkelerde ilk zamanlarda güçlü sınıf aynı kulvarda hep çok daha yüksek skorlar yaprken zamanla uluslararası zayıf enerjili sınıf yavaş yavaş öne çıkmaya başlamış ve şuan örneğin Portekiz'de uluslararası sınıf aynı kulvarda güçlü sınıftan daha fazla skor toplamaya başladı sebebide uluslararası sınıfta yarışanların zamanla rüzgarı okuma, hesap yapabilme kabiliyetleri ve atıcılık becerileri zayıf enerjili tüfek kulanmaktan artmaya başladı.. Aynı şekilde Dünyadada 12ft.Lbf sınıfına geçilmeden önce Amerikalılar çok iyi skorlar yaparken, enerji limitinin 12 Ft.Lbf'ye düşürülmesiyle gerilerde kalmaya başladılar, ama zaten düşük güçle atmaya alışkın İngilizler öne geçmeye başladılar..

Üst seviye özel hazırlanmış bir ralli otomobiline, örneğin bir WRC'ye normal bir sürücüyü oturtun daha kalkarken stop edecektir, kavramaları, performansı,..vs herşey özel hazırlanmıştır, ama o sürücü o otomobille vakit geçirdikçe normal bir otomobille yapabileceklerinin kat ve kat üstüne çıkacaktır.. LG110 ideal koşullar ve ayarlar sağladığında oldukça isabetli bir tüfek ve alıştıkça hakkını vereceğimi düşünüyorum.. Kişisel uyum için onlarca ayar noktası var, zamanla doğru kombinasyon oturacaktır.. Kalitesi, işçiliği, isabetliliği, teknolojisi..vs fazla tartışılmayacak konular.. Çok başarılı bir mühendislik..

Bence FT ile ilgilenen herkezinde başlangıçtaki olumsuzluklarına rağmen, uzun vadeli düşünerek benim gibi davranması gerekir diye düşünüyorum..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi

Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER