Single-shot vs. Multi-shot

Neyi, ne zaman, nerede, ne kadara, neden, kaç tane..?

Single-shot vs. Multi-shot ?

Single-shot (Tekli mekanizma)
10
67%
Multi-shot (Şarjörlü mekanizma)
5
33%

Toplam oy : 15

Single-shot vs. Multi-shot

Mesajgönderen bsR » 22 Mar 2013 22:00

Resim
S400

Ben single-shot diyorum ve anketimde de işaretliyorum, ardından da biraz sebeplerini değerlendirmek istiyorum..

Tekli mekanizma tercih etme sebeplerim; sade ve sorunsuz daha basit mekanizmasının olması, daha hafif olması, şarjorlu (rotary magazine) PCP'lerdeki gibi pelletin namluya sürülmesi esnasında pellet eteklerinin zarar görmesi/ezilmesi ve sonucunda grupmanın bozulması riskinin daha az olması, güvenlik gibi pek çok avantajın isabetliliğe kattığı olumlu etkilerden ötürüdür.. Zaten yurtdışındaki pek çok FT ve BR müsabakalarını da takip ederseniz; genelde single-shot tekli mekanizma modeller bu avantajlardan ötürü tercih sebebidir.. Bu müsabakalarda örneğin Air Arms S410'dan çok, tekli versiyonu olan S400'ü görürsünüz.. Yine markaların FT ve BR müsabakalara özel ürettikleri modeller zaten doğuştan tekli sistemdir (Air Arms EV2, Air Arms S400 MPR-FT, tüm Steyr modelleri..vb). Zamanında bir kaç defa sırf bu sebeplerden yerli üreticinin fabrikasına gidip özel olarak piyasada pek bulamayacağınız "ahşap kundak+tekli mekanizma+.22 cal+L&W" gibi kombinasyonlar toplattığım bile olmuştu..

Fiyat avantajı da göz ardı edilmemeli, böylece yardımcı aksesuar ve donanımlara daha çok bütçe ayırma şansı doğacaktır.. Tekli mekanizmanın bir diğer avantajı da daha uzun ve ağır mühimmat kulanılmak istendiğinde ya da keçe pellet ile temizlik yapılmak istendiğinde sıkıntı yaşamazsınız..

Şarjorlü (Rotary magazine) multi-shot mekanizmalı versiyonlar ise, daha çok seri atış gerektiren av ve benzeri uğraşlarda avantajlı olabilir, ama zaten ben kara avcılığına prensip olarakta karşıyım.. Ve tabi şarjörlü mekanizmaların kullanım sırasında daha konforlu olduğu da ihmal edilmemeli..

Resim

Sizlerde yukarıdaki ankette oyunuzu verdikten sonra sebepleriyle tercihinizi anlatırsanız, yeni spora başlayan tercih aşamasındaki arkadaşların kendi kullanım amaçlarına en uygun versiyonu seçmelerine yardımcı olmak adına faydalı bir konu oluşmuş olur..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: Single-shot vs. Multi-shot

Mesajgönderen miller01 » 25 Mar 2013 00:50

Mevcut silahlarımdan AA S500 alana kadar tereddütlerim vardı,bunların en başında da acaba yükleme yaparken çok zaman kaybedermiyim diye düşünüyordum,anacak silahı aldıktan sonra fark ettim ki 10 tane pelleti bir seferde şarjöre yükleyip atmakla,pellet kutusu ulaşılabilir bir yerdeyse tek tek yükleyip atmak arasında çok bir fark olmuyor.Pelleti namlu ağzına yerleştirip kol yardımıyla pelleti namluya sürerken ki his ise tarif edilemez...
AA S500 XTRA FAC .22 Hawke VARMINT 6-24X44
Hatsan AT44-P2 .22 OPTİMA RED DOT SIGHT
miller01

Gerçek İsim: ALİ İHSAN

Mesajgönderen ferhat » 26 Mar 2013 09:04

sporcular genellikle tekli kullansada şahsen ben sıkılıyorum ve atış esnasında pelletin el ile yüklemmesi konsantrasyon bozukluğuna ve pelleti yüklerken kaynağın bozulmasına neden oluyor Kullandığım silahın iki pelleti namluya sürülmesini engelleyen sistemi olmasıda benim için avantaj.
Hatsan AT44 .177 & Walther 8-32x56
Kullanıcı avatarı
ferhat

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: Ferhat Artık

Mesajgönderen absak » 26 Mar 2013 16:31

ben tekli yükleme taraftarıyım, öncelikle sizinde belirtttiğiniz gibi, farklı boyut ve ağırlıkta olan pelletleri kullanabilme, pelletin namluya sürlmesi esnasında herhangi bi deformasyon şansının olmaması ve buna bağlı olarak grupmanların daha düzgün olması... bi de benim tüfeğim condor, pelleti namluya sürerken parmak ucunun namluya dokunduğu an güzel bi his yaratıyor bende...
Air Force Condor (Gunpower SSS)-5.5 mm-(Nikula 6*24-40 dürbün)
E-TAC regülatör

Hatsan mod 125-5.5 mm-(Nikula 3*9-40 dürbün)
T kundak el yapımı

Kral-4.5 mm-(ahşap kundak)

Zoraki (ATAKARMS) HP-01 Light 4.5 mm (Nikula red dot)
Kullanıcı avatarı
absak

Gerçek İsim: Kasım BAYEZİT

Mesajgönderen anymess » 29 Mar 2013 21:59

Yarışmada tüfeklerinin tek atışlı olmasının kural gereği olduğunu okuduğumu hatırlıyorum. Yarışmalarda çoklu şarjörü olan tüfekle yarışmak zorunda kalanlardan, zaman avantajı olmaması için her atışta şarjörü takip çıkartması istendiği de yazıyordu yazıda. Sanırım bu sebeple yarışabilecek kalitedeki tüfeklerde mutlaka bir şekilde tekli atış aparatı veya opsiyonu sağlanıyor.
AA S400 MPR FT 4,5 & Falcon T50 LMS 10X50-60
FİLİNTALAR
Resim
Kullanıcı avatarı
anymess

Takım: FİLİNTALAR
Gerçek İsim: Mehmet Sezerel

Mesajgönderen Gepard » 04 Nis 2013 02:30

Peletin traşlanmaması ve eteklerinde vs deformasyon olmaması adına kesinlikle single-shot. Tekli Webley Raiderımda çok avantajını görmüştüm.
Gepard

Mesajgönderen bsR » 24 Haz 2014 11:36

Ulusal müsabakaların düzenli yapılıyor olması, uluslararası müsabakalara katılımın önünün açılması gibi sebeplerden müsabaka silahlarının satışında yükselme trendi var, bazı takımlar şimdiden komple FT ve BR25 müsabakalarında kullanabilecekleri tip müsabaka silahlarına geçiş yaptılar bile.. Bu durum da single-shot kullanımınının artacağının işareti..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER