FT atışlarınızda çoğunlukla kaç yak. kullanıyorsunuz?

Neyi, ne zaman, nerede, ne kadara, neden, kaç tane..?

FT atışlarınızda çoğunlukla kaç yakınlaştırma kullanıyorsunuz?

X 4 - 12
2
11%
X 16 - 18
1
5%
X 24
4
21%
X 32
10
53%
X 35
0
Oy yok
X 36
0
Oy yok
X 40
0
Oy yok
X 45
0
Oy yok
X 50
2
11%
X 50+
0
Oy yok
Diğer (lütfen belirtiniz)
0
Oy yok

Toplam oy : 19

FT atışlarınızda çoğunlukla kaç yak. kullanıyorsunuz?

Mesajgönderen bsR » 24 Haz 2014 14:56

Merhabalar;

Paralaks ile mesafe bulmada; yüksek yakınlaştırmalı kaliteli dürbünlerin yüksek yakınlaştırmalarda kısıtlı alan derinliği sağlayabildiğini yani silüeti arka fondan çok daha net ayırabildiğini biliyoruz.. Özellikle 35m sonrası mesafelerde doğru mesafe tahmini yüksek yakınlaştırma kabiliyeti ve optik kalitesiyle doğru orantılı..
Bunula beraber ayakta ve diz çökerek atışlarda silahın gezinmesinin hissiyatı ve hedef bulma konusunda da çok fazla yakınlaştırma alışkanlık istiyor ve zaman zaman atıcıyı zorlayabilir.. Diğer taraftan 8-12m aralığında pek çok dürbün en yüksek yakınlaştırma da netleme yapamayabiliyor, bu durumlarda da o an için yakınlaştırmayı azaltmak gerekebiliyor..

Mantık olarak; optiğinizin izin verdiği en yüksek yakınlaştırma değerinde mesafe tahmini yapmak en doğrusu, akabinde atışa geçtiğinizde özellikle ayakta ya da diz çökerek atış ise yakınlaştırmayı atış anı için düşürmek tercih edilebilir bir yöntem, ancak bunun ekstra zaman kaybı demek olduğunu unutmamak gerekiyor..
Şuan ülkemizde FT amaçlı olarak en sık kullanılan kullanılan optikler Hawke SW serisinin 6-24x ve 8-32x versiyonları.. Bu dürbünlerin maksimum yakınlaştırmaları hem paralaksla mesafe tahmini için hem de atış aşaması için hiç değişiklik yapmadan kullanılabilecek değerler.. Yani 32X bir dürbünde yakınlaştırmayı değiştirmeden hem mesafe tahmininde hem atış anında 32X rahatlıkla kullanılabilir..

50x üzeri optiklerde ise paralaksla mesafe tahmini sonrası atış anında belki yakınlaştırmayı düşürmek sözkonusu olabilir..
Ama şu bir gerçek ki özellikle 35-50m aralığında yüksek yakınlaştırma doğru mesafe bulma açısından bir avantaj..

Gelelim ankete..
FT atışlarınızda çoğunlukla kaç yakınlaştırma kullanıyorsunuz?
Ben FT atışlarında mesafe tahmini yaparken şuan kullandığım Hawke Sidewinder 30 SF 8-32x56 SR Pro dürbünün izin verdiği en yüksek yakınlaştırma olan 32X değerini kullanıyorum.. Atış anındada özellikle serbest pozisyonda ve diz çökerek atışlarda yine 32X kullanarak atış yapıyorum.. Sadece bazı durumlarda ayakta atışlarda paralaksla mesafe tahminimi 32X’te yaptıktan sonra, atışa aşamasında yakınlaştırmayı 16X’e çekebiliyorum.. Bu dürbün için hem mesafe tahmininde hem atışta sabit 32X kullanmak zamanı iyi kullanmak açısından en idealidir..

50X+ dürbünlerde mesafe tahmini ve atış süreçleri için faklı yakınlaştırmaların kullanıldığı değişken yakınlaştırma tekniği uygulaması daha tercih edilebilir..

Anketi oyladıktan sonra siz de deneyimlerinizi konu altında paylaşırsanız, kullanıcılar açısından faydalı olacaktır..

NOT: Henüz oy vermediyseniz ve oy vermeden önce sonuçlara gözatmak istiyorsanız, OY VER butonun altındaki "Sonuçları Göster" bağlantısını tıklayabilirsiniz..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: FT atışlarınızda çoğunlukla kaç yak. kullanıyorsunuz?

Mesajgönderen bsR » 24 Haz 2014 17:01

Mesafe tahmini ve atış süreçleri için faklı yakınlaştırmanın kullanıldığı değişken yakınlaştırma tekniği uygulamak isteyenlerin işini kolaylaştıracak ve işlemi minimum zaman kaybıyla yapmanıza yarayacak aparat Zoom Lever isimli aparattır; Rowan Engineering'ten temin edilebilir, veya imalatı yapılabilir..

viewtopic.php?f=24&t=29

Resim Resim
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi

Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Mesajgönderen EmRe74 » 24 Haz 2014 21:21

Tercihim kesinlikle Nikko Diamond 10-50x60 olurdu.Cok daha kesin olcum yapabilir hata payini min.'e indirebilirdim ancak yurdumda bulunmadigi icin yoluma mecburen 8-32x56 ile devam ediyorum :)
Steyr LG 110 FT .177 (Sightron SIII 10-50x60)FT
Spyderco's

Resim
Kullanıcı avatarı
EmRe74

Gerçek İsim: Emre Özkardeş

Mesajgönderen impo » 25 Haz 2014 18:41

Hawke'nin 6-24, 8-32 büyütmeli modellerinin ardından Nikko Diamond 10-50x60 modelini kullanan biri olarak Başar'ın bahsettiği gibi yüksek zoom'un 40 yarda ve üzeri mesafe tahmininde avantaj sağladığını düşünüyorum.Yakın ve orta mesafelerde yanlış mesafe tahmini kolay kolay ıskaya yol açmasada uzak sayılabilecek hedeflerde özellikle 12 fpe güçle yapılan atışlar kolaylıkla kaçabiliyor.Kısascası uzak sayılabilecek hedeflerde yüksek büyütme, dürbüne alışmak şartı ile avantaj oluyor.Ayakta atışlarda bende genelde büyütmeyi 30'a düşürüp öyle atıyorum.Bu tür dürbünlerin silahı ağırlaştırması ayakta ve diz çökerek atışlarda atıcıyı zorlasa da, hedeflerin en az %80'ine serbest stil atıldığını düşünürsek bu ağırlığa katlanmak mantıklı gibi.
Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
impo
ŞAMPİYON

Takım: FİLİNTALAR
Gerçek İsim: Taylan Alyürük

Mesajgönderen wrangler » 26 Haz 2014 19:29

Dürbünüm maksimum 32x olduğu için onu işaretledim ama Karagöl yarışmasında kullanma fırsatı bulduğum Serdar Havsut'un 10-50x60 diamond'u netlik bozulmadan yüksek zoom kullanmanın rahatlığını yaşattı. O yüzden sanırım benim için ideal büyütme 40x olurdu.
Resim Resim
Kullanıcı avatarı
wrangler
ŞAMPİYON

Takım: A TAKIMI
Gerçek İsim: Yasin Odabaşı

Mesajgönderen bsR » 26 Haz 2014 23:58

2015 sezonunda ülkemizdeki 8-32x'lerin yerini usulca 10-50x'lere bıraktığını izleyeceğiz muhtemelen..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi

Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Mesajgönderen togay yurtsever » 28 Haz 2014 15:51

bsR yazdı:2015 sezonunda ülkemizdeki 8-32x'lerin yerini usulca 10-50x'lere bıraktığını izleyeceğiz muhtemelen..

Kesinlikle haklısın Başar.
Bence ithalatçı firmalar artık bu konuya eğilmeli.TÜfek çeşidimiz oldukça çok ama atıcılık için en öenmli unsurlardan birisi olan dürbün konusunda oldukça fakir bir ülkeyiz.

Bende hawke 8-32 kullanıyorum ama mesafe tahmininiden sonra zoomu 20 x e çekiyorum.
Bunun asıl nedeni yüksek zoom ile yeteri kadar idman yapmamış olmam.
Yoksa biliyorum ki yüksek zoom a alışıldığında çok daha isabetli atışlar yapmak mümkün.
Pratikte zor ama özellikle kalp atışlarının ve nefesin kotrolünü yapabilemek burada çok önem kazanıyor.
Daystate AirWolf Tactical .22 & Bushnell Elite 6500 tactical 4.5-30x50
togay yurtsever

Takım: ADANA TİM
Gerçek İsim: Togay Yurtsever

Mesajgönderen bsR » 14 Ağu 2014 09:19

Şimdiden baya bir atıcı 10-50x'lere geçti bile..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi

Resim Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Mesajgönderen Levent » 14 Ağu 2014 12:21

bsR yazdı:Şimdiden baya bir atıcı 10-50x'lere geçti bile..

Zaman geçtikçe ve yarışmalardaki profesyonellik arttıkça, yarışmaların hepsine katılmaya çalışan atıcıların ekipmanlarında gelişme olması kaçınılmaz, fakat şuanki şartlarda tüfek de dahil olmak üzere ekipman temin etmek büyük sıkıntı.
Steyr LG100 & Sightron SIII 10-50x60

Resim
Kullanıcı avatarı
Levent

Takım: A TAKIMI
Gerçek İsim: Levent Gürünlü

Mesajgönderen shooter54 » 14 Ağu 2014 17:25

Levent yazdı:
bsR yazdı:Şimdiden baya bir atıcı 10-50x'lere geçti bile..

Zaman geçtikçe ve yarışmalardaki profesyonellik arttıkça, yarışmaların hepsine katılmaya çalışan atıcıların ekipmanlarında gelişme olması kaçınılmaz, fakat şuanki şartlarda tüfek de dahil olmak üzere ekipman temin etmek büyük sıkıntı.

Kesinlikle katılıyorum Levent abi
shooter54

Sonraki

Dön Anketler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir