Kişisel Sezon Muhasebesi (2015)

Neyi, ne zaman, nerede, ne kadara, neden, kaç tane..?

Kişisel Sezon Muhasebesi (2015)

Mesajgönderen bsR » 09 Kas 2015 11:03

Resim

http://www.ftbrturk.com/viewtopic.php?f=5&t=486
Yukarıdaki başlıkta 2015’e girerken 2015 sezonu için hedeflerimizi konuşmuştuk. Ve 2015 sezonunu bu hafta sonu itibariyle kapattık. Peki sezon başında belirlediğimiz hedeflerin ne kadarını gerçekleştirebildik? Sezon hedeflediğimiz gibi geçti mi?
Bu başlık seçenekli bir anketten ziyade yorumlarınızı içeren mesajlarla devam edecek bir konu. Bir nevi özeleştiri, sezon muhasebesi için aynaya bakma diyebiliriz..
Sizin de kendiniz için yapacağınız detaylı kişisel performans analizlerinizi bekliyoruz 8-)

------------------------

Kendim için yazarsam; sezon öncesi yapılan ankette “Tüm ulusal müsabakalara ve en az bir uluslararası müsabakaya katılmak..” seçeneğini işaretlemiştim. Bu hedefimi gerçekleştirdim; bu sezon yapılan tüm ulusal müsabakalara katıldım, ilave olarak Litvanya’da tertiplenen 2015 Dünya FT Şampiyonasına da katılarak en az bir uluslararası şampiyonaya da katılmış oldum. 2015 sezonunda üye ülke olarak davet aldığımız 3 major uluslararası müsabaka vardı, en az ikisine iştirak etmek çok daha iyi olurdu ama sadece birine iştirak etme fırsatım oldu. Özetle, katılım açısından bakarsam sezon öncesi hedeflerimi gerçekleştirebildim diyebilirim.

Peki başarı olarak ne durumdaydım biraz da o konuda yazayım; katıldığım ulusal FT müsabakalarında beni anlatacak en güzel iki kelime “ilk 10”
Sezonun ilk ulusal FT’si olan ve 2 gün koşulan Adana FT’yi; 100 üzerinden 83 toplam puan ile 8. sırada yer alarak ilk 10 içinde tamamladım.
Akabinde sezonun ikinci ulusal FT’si olan ve 2 gün koşulan İzmir Kalemlik FT’de 78 puan ile 9. sırada müsabakayı tamamladım yani yine ilk 10 içindeydim.
Sezonun son ulusal FT’si yine İzmir’de bu sefer Karabel’de düzenlendi. Bu müsabakayı da 69 toplam puanla 10. sırada tamamladım ve yine ilk 10 olmuş oldu, rahatlıkla sezonun en zor FT parkuruydu diyebiliriz.
Diğer taraftan 2015 sezonunda bir ilk te ilk kez ulusal çaplı bir BR25 müsabakası düzenlenmesiydi. İstanbul’da tertiplenen BR25 Müsabaka’sından kişisel olarak çok umutluydum çünkü BR disiplini benim FT’den de önce ilgi duyduğum ve üzerine eğildiğim bir disiplindi ancak çok ta beklediğim gibi geçmedi ve toplam 469 puan ve 9X ile Light Varmint sınıfında 11. tamamladım.. Beklentimin oldukça altındaydı skorum, 2016 sezonunun BR25’in de affetmeyeceğim 8-)

Özetle; 2015 sezonu benim açısından iyi geçti diyebilirim, tüm ulusallara katılabildim, uluslararası arenada ise Dünya FT Şampiyonasına katılmam ise kendi adıma eşsiz bir deneyimdi. Performansım açısından ise sezon içinde çok ilerleme kaydedemedim, bunu da takım arkadaşlarımın da sürekli beni eleştirdiği bir konu olan antrenman eksikliğime bağlıyorum çünkü sanırım 2015 sezonunun tamamında hiç antrenman buluşmalarına katılamadım, sadece müsabakaların kendisi benim için antrenman oldu, müsabaka öncesi 1-2 saatlik bir ayar ve yarışmaya gir şeklinde geçti..
İlerleme için antrenman şart ;)
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: G. Başar Öztuna

Re: Kişisel Sezon Muhasebesi (2015)

Mesajgönderen ilkererinc » 09 Kas 2015 15:23

Başlığı okuduğumda dönüp 2015 hedeflerimiz başlığında yazdıklarıma baktım.

Tüm ulusal yarışmalara katılmayı hedeflediğimi ifade etmişim. İstanbul'da düzenlenen ilk ulusal BR25 dahil tüm FT müsabakalarına katılma imkanı buldum. Bu iyi. Ancak uluslararası müsabakalara katılamadım. 2015 hedeflerimi ifade ederken en önemsediğim husus uluslararası müsabakalara katılabilmekti. Bu hususta maalesef sınıfta kaldım. Uluslararası müsabakalar ülkemizin temsili kadar orada edinilen tecrübelerin ulusal müsabakalara ve atıcılara aktarılması açısından son derece önemli. 2014 yılında uluslararası standartlarda düzenlemeye çalıştığımız İlk müsabaka olan Karagöl FT organizasyonunda, 25 kapıya 25 hakem bulabilmek için ne kadar uğraştığımızı hatırlıyorum. Eşimizi dostumuzu ve çocuklarımızı seferber etmiş, onların ve bizlerin bütün fedakarlıklarına rağmen istediğimiz sonuca ulaşamamıştık. Oysa katıldığımız Avrupa şampiyonasında, body hakem uygulaması ile parkur, krono hakemleri ve ofis çalışanları dahil koskoca organizasyonun 10-15 kişilik bir ekip ile mükemmelen organize edilebildiğini gördük.

Ekipman konusundaki eksiklerimizi yine bu organizasyon esnasında fark ettik. Halen kullandığım ve FT müsabakalarında tüfekten daha belirleyici olduğuna inandığım dürbünümü satın almaya yarışmanın ikinci günü karar vermiş ve uçağa binmeden bir saat önce Estonya'dan almıştım. Birkaç ay önce bir dürbüne 1000 Euro verilir mi diyor bunun israf olduğunu söylüyordum :) Avrupa şampiyonasının ardından atıcılarımızın ekipmanlarındaki değişime şöyle bir bakıverseniz, 2014 yılında katıldığımız Avrupa şampiyonasında edinilen tecrübelerin ulusal yansımalarının ne boyutlarda olduğunu hemen fark edersiniz.

Keza parkurların zorluk derecesini, hangi atıcıya vasat hangi atıcıya iyi denileceğini ve iyi bir atıcının nihai olarak hangi performansa ulaşması gerektiğini hep uluslararası müsabakalardan öğrendik, öğreniyoruz. Bu vesile ile 2015 Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden ve birikimlerini bizlere aktaran arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür etmek isterim. 2016 yılında ülkemizin uluslararası temsilinde üzerime düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmek niyetindeyim. Umarım gerçekleştirme imkanı bulurum.

2015 yılını sportif başarım açısından değerlendirdiğimde ana disiplinim olan FT'de 2 birincilik, 1 ikincilik alarak oldukça başarılı bir sezon geçirdiğim söylenebilir. Hatta son Karabel Müsabakasında başta Erhan Ay olmak üzere diğer atıcıların göstermiş oldukları performanslar göz önüne alınırsa, bir daha kolay kolay yakalanamayacak kadar başarılı bir sezon geçirdiğim rahatlıkla söylenebilir.

Ancak 2015 sezonunu kişisel gelişimim açısından değerlendirdiğimde arzu ettiğim standartlara ulaşamadığımı ifade etmeliyim. Düzenli antrenman yapma imkanı bulduğum halde arzu ettiğim standartlara ulaşamamış olmam üzerinde ayrıca durup düşünmem gerekiyor. İlk değerlendirmem antrenman disiplini ve müsabaka disiplini hususlarında hatalarım olduğu yönünde. Sizlerin de kendinizi kritik etmenizde yol gösterici olabileceği düşüncesi ile bu hususlarda bir iki tespitimi paylaşmak istiyorum.

Antrenmanlarımda ekipmanımın ve kendi performansımın ölçülebilir olmadığını fark ettim. Kağıt hedeflere biraz daha fazla yoğunlaşmaya karar verdim. Bu sayede ekipmanımın ayarları performansındaki değişiklikleri gözlemleyebileceğim gibi kendi performansımı da ölçebilir hale geleceğimi umuyorum. Keza mevsim itibarı ile rüzgarlı atış imkanı bulabileceğim bu dönemi iyi değerlendirmek istiyorum.

Müsabaka disiplini konusundaki değerlendirmem birbiri ile bağıntılı iki temel eksiğim olduğu yönünde. Birincisi kulvar arkadaşlarımla müsabaka esnasında kurduğum iletişimin konsantrasyonumu bozacak kadar fazla olması. Bu hususta hepimizin aynı hatayı yaptığımızı da gözlemliyorum. Küçük ölçekli bir camia hepimiz birbirimiz ile yakın arkadaşız, müsabakadan müsabakaya görüşebiliyoruz ve paylaşacağımız çok şey birikiyor. Birazda kültürümüzün etkisi ile sanırım müsabaka esnasında mesafeli durmayı ayıp kabul ediyoruz. En azından ben öyle hissediyorum. Bu vesile ile bu hususa dikkat edeceğimi ifade ediyor ve beni mazur görmenizi rica ediyorum.

İkincisi hala her bir hedefin son derece önemli olduğu ve pozisyon, rüzgar, pellet kontrolü, hedefte tamamen sabit kalma gibi atışa etki eden birçok faktörün yüzde yüz doğru olması ile her hedefte "garanti" atışı yapmam gerektiğini içselleştirememiş olmam. Son müsabakada bu sebeple kaçırdığım en az üç hedef vardı. Şans benden yana olduğu için kaçırmadığım kaç hedef vardı bilmiyorum bile :(

Özetle 2016'nın kişisel gelişimime odaklandığım bir yıl olmasını planlıyorum. Umarım eksiklerimi gidermekte başarılı olabilirim. İnşallah 2016 Dünya Şampiyonası'na da katılmak niyetindeyim. Gerçekleşirse kişisel gelişim performansını orada sınama imkanı bulacağım.
Steyr Challenge FT & Sightron SIII 10-50x60

Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Resim Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
ilkererinc
ŞAMPİYON

Gerçek İsim: İlker Erinç

Re: Kişisel Sezon Muhasebesi (2015)

Mesajgönderen MustafaCan » 30 Ara 2015 20:01

Genel olarak bakacak olursam Aynı ekipman ile müsabakalardaki karnem ve gelişimim aşağıdaki gibi olmuş;

Resim
Başarı hiçbir zaman ebedi, Başarısızlık ise öldürücü değildir.
Önemli olan CESARETTİR...

Hammerli AR20 FT & Hawke 8-32×56
Resim
Kullanıcı avatarı
MustafaCan

Gerçek İsim: Mustafa Canoğlu

Dön Anketler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir