cricket standart 4.5 mm incelemesi

cricket standart 4.5 mm incelemesi

Mesajgönderen kostok » 18 Nis 2015 22:38

Merhabalar
3 haftadır kullandığım tüfek hakkında bir inceleme yazısı hazırladım. Tüfek sevgılı dostum Kahraman’ a ait, arsız gibi satın alındığı gün çöktüm ve çok sevdim. İzmir yarışmasında bu tufek ile yarışacağım. Kahraman’ a buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

BOYUTLAR , ERGONOMİ, MEKANİK
Toplam uzunluk 680 mm, namlu boyu ise 450 mm, ağırlık 2.7 kg. çalışma basıncı 300 bar
Resim
Resim
Resim
Resim

Kundağın malzemesi ve tutuş hissi güzel, bunun ahşap olan kundak tan daha ağır olduğu söyleniyor, bunu hiç dert etmedim çünkü ahşap dede tüfeği sevmediğimi bilen bilir.

Bu tüfeğin en kullanışlı tarafı son derece ergonomik olması, şimdiye kadarki yarışmaların hepsine (2 si hariç) cesıtlı pcp tufeklerle katıldım ancak her pozısyonda en rahat ettıgım tufek bu oldu, 2014 karagöl FT de 91 vuruş yapmamda bu rahatlığın payı büyüktür. Ağırlık merkezi geride olduğu için ozellıkle ayakta atışlarda görünmeyen bir el tüfeğinizi önden aşağı çekiştiriyor gibi hıssetmiyorsunuz. Oturarak ve diz çökerek atışlarda da son derece rahat.

Şarjör 14 pellet alıyor, indexlemeyi tüfek bloku yaptığı için doldurması en kolay şarjör şekli. Ancak indexleme pinini ilk denemelerde yerine oturtmak biraz alışma gerektiriyor, ama hep bir tereddüt var, yerine oturdu ama acaba döndürecekmi diye oraya bakma gereği hissediyorssunuz, çok içinize sinmiyor, bu tüfeğin bence tek kötü yanı burası. Örneğin HW100 blokundaki gibi kusursuz bir indexleme beklemeyin. Cricket idexlemesi biraz hatır hutur çalışıyor.

Tetik mükemmel, Latif usta sağolsun yollamadan önce çok güzel bir kıvama ayarlamış, daha da hafifletilebiliyor sanırım ama istem dışı tetik düşürmeler olmaması için ben kıl tetik kullanmıyorum.
Ayrıca tüfekte emniyet mekanizması yok
Moderatör çok efektif, neredeyse namludan hiç ses gelmiyor, sadece çekiç yayının ve pelletin hedefteki vuruş sesini duyuyorsunuz.
Kundak alttaki tek vida gevşetilerek sökülüyor

İSABET, REGÜLATÖR, CHRONO VS…
Gelelim en onemli konuya  birsürü değişkenin etki ettiği ve herkese gore tanımı değişen isabet konusunda cricket tum kalıbrelerınde oldugu gıbı bence 4.5 kalıbrede de oldukça isabetli bir tüfek.
Hemen kundak arkasındaki allen anahtar gırışli vida ile çekiç yayına müdahale edebiliyorsunuz, geldiğinde 750 fps olan hızı yarım tur çevirerek 790-800 e ayarladık, bu hızda oldukça isabetli

Resim

Bu grupmanları rüzgarsız sayılabilecek havada benchrest 50 metre de aldık, 25 metre de 1 yada 2 delik ile 5 atışı tamamlıyorsunuz.
Resim
Resim

Rüzgarlı havalarda ise tüm 12 fpe ler gibi isabet zayıflıyor.

250 – 100 bar arası regüleli çalışıyor, yaklaşık 150 atış yaptık bu aralıkta, 300 bar basılırsa 200 ü geçecektir.
Chrono başında çok pellet harcamadık, dolum yaptıktan sonra baştan ortadan sondan arada hız ölçtük 800-795 arası sonuçlar aldık. Regülatörün tutarlı çalıştığını düşünüyorum
Sonuç olarak benim notum bu tüfeğe 10 üzerinden 9, bir müsabaka tüfeği kadar hassas olmasa da atışları gayet tatmin edici.

Siz onu sevince bu tipsiz tüfekte sizi seviyor ve elinden geleni yapıyor yeterki iyi bakın, pellet sıkıştı diye yumruklamayın :) kundağın içine susam, kıl, bir ucu açılmış ataç veya ısırılmış ince kalem pil kaçırmayın :)

Umarım faydalı olmuştur
sevgiler
Resim
Kullanıcı avatarı
kostok

Takım: HAVALI KUVVETLER
Gerçek İsim: Emre Başkaşkır

Re: cricket standart 4.5 mm incelemesi

Mesajgönderen EmRe74 » 19 Nis 2015 09:26

Paylasim icin tesekkurler Emre.Almayi dusunen arkadaslara yol gosterecektir.Birde tufegin agdasi bakimi yapilmis olsun izmirde sevip oksayalim biraz :)
Steyr LG 110 FT .177 (Sightron SIII 10-50x60)FT
Spyderco's

Resim
Kullanıcı avatarı
EmRe74

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: Emre Özkardeş

Mesajgönderen kostok » 19 Nis 2015 10:14

EmRe74 yazdı:Paylasim icin tesekkurler Emre.Almayi dusunen arkadaslara yol gosterecektir.Birde tufegin agdasi bakimi yapilmis olsun izmirde sevip oksayalim biraz :)

Doğru dedin Emre :) istenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer epilasyona sokup öyle getireyim İzmir'e :)
Resim
Kullanıcı avatarı
kostok

Mesajgönderen EFELERİN EFESİ » 19 Nis 2015 10:50

Eline sağlık Emre, fazla kıllandırmadan :lol: oldukça güzel ve düşünenler için faydalı bir inceleme olmuş. İzmir yarışması için tüfeğini sana vererek Kahraman seni yine ince görmüş, badilik böyle bir şey olsa gerek. ;)
İsmail KAHRAMAN
STEYR LG110 FT .177 cal. - SİGHTRON SIII SS 10-50X60 LRIRMH
AİR ARMS S400 MPR FT .177 cal. - HAWKE Sidewinder 30 8-32x56
DAYSDATE AİR WOLF MCT .22 cal.- HAWKE Sidewinder 30 8-32x56
Resim Resim Resim
Kullanıcı avatarı
EFELERİN EFESİ

Takım: FTBRİZMİR
Gerçek İsim: İsmail Kahraman

Mesajgönderen wrangler » 19 Nis 2015 13:42

Bullpup tasarımı sevmesemde boyut, isabet ve özellikle atış sayısı açısından başarılı Cricket'ler. İnceleme için teşekkürler.
Resim Resim
Kullanıcı avatarı
wrangler
ŞAMPİYON

Takım: A TAKIMI
Gerçek İsim: Yasin Odabaşı

Mesajgönderen Moltak » 19 Nis 2015 17:13

ilk nesildeki gibi namlu şahlanması devam ediyor mu ? 30 fpe liklerde rahatsız edici bir şahlanma vardı. bullup tüfekler nedense bana itici geliyor cricketler güzel stabil ve hafif silahlar ama bana göre değil.
AT 44 S10-Nikula 6x24*40 durbun + GHOST MODERATOR + JSB Exact Jumbo
Gamo Black FUSION 5.5mm+Hawke Sport HD 3-9x40
AİR ARMS S400 MPR FT 177.cal+Barska Sniper 10-40x50 GX2
Kullanıcı avatarı
Moltak

Gerçek İsim: Onur Şahin

Mesajgönderen kostok » 19 Nis 2015 23:51

EFELERİN EFESİ yazdı:Eline sağlık Emre, fazla kıllandırmadan oldukça güzel ve düşünenler için faydalı bir inceleme olmuş. İzmir yarışması için tüfeğini sana vererek Kahraman seni yine ince görmüş, badilik böyle bir şey olsa gerek. ;)

Sagol Ismailcim, evet badim bir tanedir :)
Resim
Kullanıcı avatarı
kostok

Mesajgönderen bsR » 20 Nis 2015 13:27

Emre Hocam;

Çok detaylı ve faydalı bir inceleme yazısı olmuş, emeğine sağlık, müsabaka tecrübesini de İzmir FT parkurunda yapma fırsatı olur, paylaşım için teşekkürler..
G. Başar ÖZTUNA
WRABF Türkiye Temsilcisi
ERABSF Türkiye Temsilcisi
WFTF Türkiye Temsilcisi
EFTF Türkiye Temsilcisi & Yönetim Kurulu Üyesi

Resim Resim

Steyr LG110 FT & Sightron SIII 10-50X60 FTIRMOA
"The greatest education in the world is watching the masters at work"

Resim
Kullanıcı avatarı
bsR
ADMIN / FOUNDER / OWNER